Mediace
Rodinná mediace je technika mimosoudního řešení sporů a konfliktů za pomocí prostředníka = mediátora. Výsledkem je oboustranně přijatelná mediační dohoda, za kterou jsou odpovědni samotní účastníci mediačního procesu. Zahrnuje konkrétní postupy řešení, rozdělení odpovědnosti, úkolů i sankcí za její nedodržení. Může být písemná a může sloužit jako podklad pro soudní rozhodnutí.
Mediace se dobrovolně účastní obě dvě strany. Cílem je vyřešit konflikt rychle a hlavně kultivovaně. Je rychlejší a méně finančně nákladná než soudní řízení.
Mediace je využívána zejména v rozvodových a rodinných kauzách, kdy je v hlavním zájmu dítěte, aby se rodiče byli schopni domlouvat, komunikovat spolu a spolupodílet se na výchově a péči o dítě. Pokud se rodiče nejsou schopni domluvit, může opatrovnický soud přerušit soudní jednání až na 3 měsíce a poslat účastníky soudního jednání právě na mediaci nebo rodinnou terapii. A právě tyto služby zajišťuji.
Rodičovský plán
Rodičovský plán je písemný dokument, jež popisuje jednotlivé oblasti péče o dítě (odráží jeho potřeby a zájmy), na kterých by se měli rodiče dohodnout, pokud dochází k rozpadu rodiny a chtějí žít odloučeně. Rodiče obdrží manuál - návod, jak si rodičovský plán vytvořit. Při tvorbě rodičovského plánu lze identifikovat další témata, kterými je možné se také zabývat. Rodičovský plán neřeší rozdělení majetku rodičů.